Skip to content

Kasvattajat

Pirkanmaan Rotukissayhdistys auttaa ja neuvoo mielellään, mikäli sinua on päässyt kissakuume puraisemaan ja pahasti. Lue alta vinkit oman kissakaverin etsintään!

Mikäli etsit kotikissaa, suosittelemme sinua tutustumaan esimerkiksi yhteistyökumppaneinamme toimivien eläinsuojeluyhdistysten kotisivuille, joista löydät aina kotia etsiviä pentuja sekä aikuisia kissoja. Yhteistyökumppaneitamme ovat Kissankulma, Kissojen suojelu Kisu ry, Kissojen katastrofiyhdistys sekä Boondock’s. Eläinsuojeluyhdistykset panostavat löytökissojen terveyteen ja hyvinvointiin sekä auttavat uutta kotia sopivan kissan löytymisessä.

Jos puolestaan etsit rotukissaa, löydät parhaiten tietoa eri roduista Suomen Kissaliiton kotisivuilta sekä kissarotujen omista rotuyhdistyksistä. Rotuyhdistykset julkaisevat sivuillaan kasvattajalistoja, joista löydät eri rotujen kasvattajien yhteystietoja. Monilla rotuyhdistyksillä on käytössä myös pentulistat, joista löytyy vapaina olevia pentuja. Lisäksi myös meidän sivulta löydät Pirkanmaan Rotukissayhdistyksessä jäseninä olevia kasvattajia tästä listasta.

Oman rotukissan etsimisnessä, nykyaikainen ja hyvä väylä on myös Facebookin myyntisivustot. Näistä esimerkiksi Rotukissat myydään/sijoitetaan -ryhmä sekä eri kissarotujen omat pentujen ja aikuisten kissojen myyntisivustot ovat oivia keinoja etsiä omaa kissakaveria.
Rotukissaa harkitsevan on hyvä lukea tämä teksti, Miksi rotukissa maksaa – älä tue pentutehtailua.
Hyödyllisiä linkkejä rotukissan etsintään:
Suomen Kissaliitto – Kissarodut
Suomen Kissaliitto Rotuyhdistykset

 

Exotic


AzuLejo's

Soile Hannukainen
Tampere

suulma@hotmail.com

Mimosan

Veikko Saarela
Tampere

mimosan@kotiposti.net

Shamirin

Marjatta Joensuu
Vaasa
040 591 2918
marjattajoensuu@gmail.com

Siriuksen

Satu Hämäläinen
Tampere
040 5702707
satu.hamalainen@saunalahti.fi

Persialainen


AzuLejo's

Soile Hannukainen
Tampere

suulma@hotmail.com

Mimosan

Veikko Saarela
Tampere

mimosan@kotiposti.net

Shamirin

Marjatta Joensuu
Vaasa
040 591 2918
marjattajoensuu@gmail.com

Siriuksen

Satu Hämäläinen
Tampere
040 5702707
satu.hamalainen@saunalahti.fi

Pyhä Birma


Annmark

Annemari Rautavesi
Tampere

annemari@rautavesi.com

Chirybiry's

Katariina Uurto
Sastamala
040 5128988
katariina@uurto.com

Lofanna

Johanna Sipola-Mäkinen
Tampere
0400-771725
johanna.sipola@tpnet.fi

Nalle-Puhin

Kati Nieminen
Tampere
0407761395
kati.nieminen@pp3.inet.fi

Pörrökerän

Sanna Ranta
Tampere
040-7762333
sanna.t.ranta@gmail.com

Rais-Kis

Minna Raiski
Tampere

minna.raiski@gmail.com

Ragdoll


AijaiCats

Aija Narvi
Tampere
044-3171757
aijaicats@gmail.com

Barfait's

Minna Ojanen
Hattula

barfaits@luukku.com

Cat's-JM

Minttu Mansikka
Tampere
(+358) 40 529 3285
ragdolls.catsjm@gmail.com

IronPaw's

Eveliina Laukkanen
Kouvola
040-0829471
ewe.l@luukku.com

Lintukallio

Nina Tuomainen
Tampere
440-197600

Turkkilainen van

American Curl lyhytkarvainen


Siriuksen

Satu Hämäläinen
Tampere
040 5702707
satu.hamalainen@saunalahti.fi

American Curl pitkäkarvainen


Siriuksen

Satu Hämäläinen
Tampere
040 5702707
satu.hamalainen@saunalahti.fi

LaPerm lyhytkarvainen

LaPerm pitkäkarvainen

Maine Coon


Chatvallon

Sari Laakso-joki
Tampere (Luxemburg)
352691362700
sari.laakso-joki@chatvallon.fi

KhalDrogo's

Sanna Nisula
Nokia

sanna.naakku@gmail.com

Krysos

Minna Toivonen
Sastamala
040 589 4000
minna.toivonen@krysos.fi

MaineQueen

Sirpa Viita
Hämeenlinna
040 746 2424
sirpa.viita@outlook.com

Pinewoods

Maria Eklin-Dahlman
Vantaa

maria.eklin@gmail.com

Remmler's

Hanne Nätkinniemi
Akaa
044 043 4373

SwingPop

Katja Hyvönen
Tampere
0400 534 518
cattery.swingpop@gmail.com

Neva Masquerade

Norjalainen metsäkissa


IronPaw's

Eveliina Laukkanen
Kouvola
040-0829471
ewe.l@luukku.com

Kissanpolkan

Pauliina Peltonen
Tampere

pauliina.peltonen@gmail.com

Nalle-Puhin

Kati Nieminen
Tampere
0407761395
kati.nieminen@pp3.inet.fi

Ratakatin

Anne Ahlberg
Tampere

ratakatin@gmail.com

Selkirk rex lyhytkarvainen

Selkirk rex pitkäkarvainen

Siperian kissa


Taigatassun

Lotta Kurjenmaa
Sastamala
040-7759580
lotta.kurjenmaa@gmail.com

Turkkilainen angora

Bengali


Hilu Vinkelin

Anu Viitanen
Tampere
040-8341067
hiluvinkeli@gmail.com

Brittiläinen lyhytkarva


Feronian

Anna Honkanen
Vantaa
040-5829760
anna.feronian@gmail.com

Brittiläinen pitkäkarva

Burma


Aficats

Raija Alonen Julia Järvinen
Hämeenlinna
050 407 8863
050 514 2250
alonen.raija@gmail.com
julia.s.jarvinen@gmail.com

Mama Alcialon

Tuija Alonen
Hämeenlinna
040-5576278
tuijaalo@gmail.com

Burmilla


Kissamummon

Kaija-Leena Laakso
Tampere
044 097 1362
kaijaleena.mummeli@gmail.com

Cymric


KehRuun

Kati Seima
Tampere
040-8424085
kati.seima@gmail.com

Pikkeen

Orvokki Sianoja
Nokia

orvokki.sianoja@gmail.com

Egyptin mau

Eurooppalainen


Feronian

Anna Honkanen
Vantaa
040-5829760
anna.feronian@gmail.com

Kartusiaani

Korat


Cisseli's

Suvi Kemppainen
Tampere
050 594 0115
suvi.kemppainen@kolumbus.fi

Tatsutan

Anita Harkki
Valkeakoski
0405271790
anita.harkki@emport.fi

Kuriilien bobtail lyhytkarvainen

Kuriilien bobtail pitkäkarvainen

Manx


KehRuun

Kati Seima
Tampere
040-8424085
kati.seima@gmail.com

Pikkeen

Orvokki Sianoja
Nokia

orvokki.sianoja@gmail.com

Ocicat

Singapura

Snowshoe

Sokoke

Abessinialainen


Kharn-Ka

Jaana Heikanen
Espoo
0400 400 450
kharnka@gmail.com

Mauahtawa

Terhi Mäkilä
Valkeakoski
040 043 7371
mauahtawa@makila.mobi

Balineesi


Aurinkorinteen

Mari Himanka
Tampere

mari.himanka@live.fi

Bitterblues

Elina Laine
Lempäälä

bblues@kolumbus.fi

Frostnight's

Mirkka Kangasluoma
Tampere

frostnights.cattery@gmail.com

Cornish rex


Claypond's

Tiina Pajusalo
Kangasala
050-5123873
clayponds.cattery@gmail.com

Derekaz

Erika Peltonen
Renko

derekaz.crx@gmail.com

Devon rex

Don Sfinx

German rex

Itämainen lyhytkarva


Bitterblues

Elina Laine
Lempäälä

bblues@kolumbus.fi

BlackDevil's

   
 

info@blackdevils.fi

Frostnight's

Mirkka Kangasluoma
Tampere

frostnights.cattery@gmail.com

Pinewoods

Maria Eklin-Dahlman
Vantaa

maria.eklin@gmail.com

Itämainen pitkäkarva


Aurinkorinteen

Mari Himanka
Tampere

mari.himanka@live.fi

Bitterblues

Elina Laine
Lempäälä

bblues@kolumbus.fi

Frostnight's

Mirkka Kangasluoma
Tampere

frostnights.cattery@gmail.com

Japanin bobtail

Peterbald

Sfinx

Siamilainen


Bitterblues

Elina Laine
Lempäälä

bblues@kolumbus.fi

BlackDevil's

   
 

info@blackdevils.fi

Frostnight's

Mirkka Kangasluoma
Tampere

frostnights.cattery@gmail.com

Pinewoods

Maria Eklin-Dahlman
Vantaa

maria.eklin@gmail.com

Selcouth

Niclas Pikki
Tampere

niclas@selcouthcattery.com

Somali


Kharn-Ka

Jaana Heikanen
Espoo
0400 400 450
kharnka@gmail.com

Thai

Venäjänsininen

 

Mikäli haluat kasvattajanimesi listalle. Sinun täytyy olla Pirokin jäsen ja ilmoittaa listalle haluamisestasi Ylläpitäjälle, pentulista@demo.pirok.org